Niekiedy niepozorny ból głowy czy uczucie ucisku u nasady nosa może mieć poważniejsze podłoże w postaci zapalenia zatok. Nie warto więc ignorować nawet najdrobniejszych sygnałów, ponieważ nieleczone infekcje zatok mogą nieść poważne w skutkach konsekwencje.
Poznaj przyczyny bólu zatok oraz metody ich leczenia.
Objawy zapalenia zatok
Kiedy możemy podejrzewać, że w naszych zatokach rozwija się stan zapalny? Jest kilka symptomów, które mogą o tym świadczyć i na podstawie których powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty. Należą do nich:
- uczucie ucisku u nasady nosa,
- uczucie zatkanego nosa,
- ból i ucisk w okolicy oczu, nasady nosa, nasilający się podczas pochylania do przodu,
- katar, zwłaszcza gęsty.
Choć do zapalenia zatok dochodzi dość często, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, to nie należy ignorować nawet pierwszych jego objawów. Bowiem zaniedbane infekcje zatok mogą mieć poważne skutki, jak np. zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie gałki ocznej. Odpowiednio wcześnie podjęta diagnostyka pozwoli na uniknięcie komplikacji i powikłań związanych z brakiem leczenia zapalenia zatok.
Przyczyny zapalenia zatok
Wbrew pozorom, wśród przyczyn zapalenia zatok znajdują się nie tylko infekcje wywołane wirusami i bakteriami, ale także szereg różnych czynników takich, jak np.:
- niedoleczony lub nieprawidłowo leczony alergiczny nieżyt nosa,
- krzywa przegroda nosowa,
- wady anatomiczne,
- zanieczyszczenie powietrza.
Do zapalenia zatok dochodzi w wyniku podrażnienia i opuchnięcia błony śluzowej nosa i zatok, która z kolei produkuje wydzielinę. Ta, w wyniku zatkania ujścia dróg nosowych gromadzi się wewnątrz zatok i zaczynają mnożyć się szkodliwe bakterie, powodujące zakażenie i rozwój infekcji.
Diagnostyka zapalenia zatok
Rozpoznania zapalenia zatok zawsze dokonuje lekarz, pierwszego kontaktu lub laryngolog. Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz zbadaniu jam gardła, nosa i uszu. Niekiedy jednak wyłącznie poglądowe badanie nie wystarczy i konieczne jest wykonanie prześwietlenia – RTG lub tomografii komputerowej zatok.
Dokładny wywiad jest niezwykle istotny, ponieważ katar i ból głowy nie są jedynymi objawami zapalenia zatok. Wśród nich może znajdować się również np. ból i ucisk w wewnętrznym kąciku oka. Dodatkowo, zatok przynosowych jest kilka i nie zawsze dochodzi do infekcji wszystkich jednocześnie. Oznacza to tym samym, ze każda z infekcji konkretnej zatoki może wywoływać odrębne objawy.
Leczenie zatok
Podjęcie leczenia zatok każdorazowo powinna poprzedzać konsultacja lekarska. Nie należy próbować leczenia na własną rękę, ponieważ można doprowadzić do poważnych powikłań, których leczenie okazałoby się znacznie trudniejsze, niż wyleczenie pierwotnej przyczyny w postaci zapalenia zatok.
Niekiedy leczenie zachowawcze i objawowe przy użyciu jedynie środków farmakologicznych okazuje się niewystarczające. Wówczas niezbędne może być wykonanie zabiegu oczyszczania zatok. Obecnie w dziedzinie laryngologii wykonywana jest operacja zatok metodą endoskopową, nazywana w skrócie FEOZ lub FESS (funkcjonalna endoskopowa operacja zatok). Mimo, iż zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i warunkach chirurgicznych, to traktowany jest jako mało inwazyjny, ze stosunkowo krótkim czasie rekonwalescencji.