Znanych jest wiele metod leczenia alkoholizmu. Do najskuteczniejszych należy jednak terapia w specjalistycznej klinice. Jak przebiega proces leczenia w takim ośrodku? Dlaczego jest to najlepsza opcja dla osoby uzależnionej? Czy w klinice można wyleczyć się z alkoholizmu?
Jest wiele przyczyn, z powodu których ludzie popadają w uzależnienie od alkoholu. Zazwyczaj wszystko to zaczyna się niewinnie, od powszechnego jednego piwa po pracy. Później są już trzy, następnie pięć, a po kilku latach piwo już nie wystarcza. To ścieżka, którą podążyło niestety zbyt wiele osób. Alkohol jest podstępny i może wkraść się w nasze życie na tysiąc różnych sposobów. Uzależnienie u jednych ma swój początek w na pozór tak niewinnych zabawach za młodu, kiedy to mimo że młodość już uleciała, to butelka u boku jednak pozostała. Inni natomiast sięgnęli po kieliszek w trudnej, stresującej chwili, a gdy zobaczyli, że to pomaga, chociaż na chwilę, już zawsze stawiali na ”ratunek” w postaci trunku. Ile osób uzależnionych, tyle historii. Najważniejsze jest jednak to, że z choroby alkoholowej można wyjść. Trzeźwe i szczęśliwe życie jest możliwe, szczególnie po terapii w specjalistycznych klinikach. Jak wygląda leczenie alkoholizmu w ośrodku?
Leczenie alkoholizmu w klinice — kiedy warto?
Jest wiele metod umożliwiających leczenie alkoholizmu. Obecnie jednak największą skutecznością wyróżnia się terapia w ośrodku zamkniętym. Oczywiście pod okiem najlepszych specjalistów. Kliniki takie oferują swoim pacjentom naprawdę doskonałe warunki leczenia. Standard w miejscach takich, jak znany podwarszawski ośrodek http://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu, tworzy bardzo przyjazną, domową atmosferę i możliwość kontaktu z naturą, co sprzyja efektywności leczenia.
Warto pamiętać, że zawsze jest dobry moment na leczenie alkoholizmu. Osoba będąca na jakimkolwiek etapie choroby znajdzie profesjonalną pomoc w klinice uzależnień. Oczywiście im wcześniej zdecydujemy się na terapię, tym większa szansa na pozbycie się wyniszczającego nałogu.
Jak wygląda terapia alkoholowa?
Leczenie alkoholizmu może przebiegać zupełnie inaczej, w zależności od indywidualnych czynników związanych z konkretnym przypadkiem choroby. Przede wszystkim warto jednak podkreślić, że terapia zawsze dzieli się na kilka etapów. Jednym z pierwszych z nich jest oczywiście wykonanie szeregu badań umożliwiających dostosowania właściwych leków oraz właśnie metod leczenia. Nieunikniony jest również detoks. Całkowite pozbycie się z organizmu alkoholu jest konieczne, by przejść do właściwej terapii. Etap ten trwa zazwyczaj od kilku, do kilkunastu dni.
Bardzo istotną fazą leczenia, jest podstawowa terapia, mająca na celu pobudzenie świadomości dotyczącej problemu u osoby uzależnionej. W jej trakcie z dużą częstotliwością odbywają się spotkania terapeutyczne, zarówno te indywidualne, jak i grupowe. Kolejne etapy leczenia skupiają się na trwałym wprowadzaniu zmian i radzeniem sobie ze swą chorobą.
Leczenie alkoholizmu pod okiem specjalistów — jakie są efekty?
Terapia alkoholowa nie jest zabiegiem, nie jest operacją. Leczenie alkoholizmu to proces, którego rezultat jest właściwie jedynie w rękach osoby uzależnionej. Każdy, kto zdecyduje się na terapię w klinice, zyska wsparcie najlepszych specjalistów, stosujących skuteczne i sprawdzone metody leczenia. Wprawdzie w czasie pobytu stosowana jest także terapia fatmakologiczna, jednak zdecydowana większość pracy, wykonywana jest podczas zajęć z terapeutą. Z tego właśnie powodu, nie możemy powiedzieć o konkretnych efektach. Faktem jest jednak, że taka terapia pomogła już wielu osobom całkowicie pożegnać się z uzależnieniem.