Osteoporoza to choroba kości, która rozwija się latami i we wczesnej fazie jest dość trudna w diagnostyce. Dolegliwość ta polega na powolnym ubytku masy kostnej. W osteoporozie kości stają się porowate, odwapnione i kruche, przez co bardzo łatwo ulegają złamaniom. Z czasem nawet nieduże obciążenie może prowadzić do kontuzji. Samoistne złamania najczęściej występują w obrębie kości udowych, nadgarstków czy kości udowych. Osteoporoza atakuje także kręgosłup.
Przyczyny odwapnienia kości kręgosłupa
Osteoporoza kręgosłupa może mieć różne przyczyny. Dotyczy to zarówno pewnych skłonności genetycznych, jak i fizjologii samego organizmu oraz jego podatności na różne czynniki zewnętrzne. Większe ryzyko zachorowania występuje u osób starszych o wątłej budowie ciała, prowadzących nieaktywny i osiadły tryb życia. Bezpośrednie, fizyczne obciążenie szkieletu to podstawowy regulator pracy komórek kostnych. Kości budowane są pod wpływem ich naprężeń, więc wzmacniają się na skutek ćwiczeń. Brak ruchu prowadzi do nieuniknionego zaniku tkanki kostnej, dlatego regularny wysiłek fizyczny ma ogromne znaczenie. Do rozwoju osteoporozy kręgosłupa przyczynia się także dieta uboga w wapń oraz niedostateczna ilość witaminy D.
Zmiany oesteoporotyczne kręgosłupa – objawy
Kręgosłup to podpora całego ciała, na której spoczywa większość obciążeń. Osteoporoza prowadzi do odwapnienia jego kręgów, a tym samym zmniejsza ich funkcjonalność. Pierwsze objawy mogą dać się we znaki nawet na skutek niedużego obciążenia kręgosłupa. Pod wpływem nacisku najsłabszy z odwapniających się kręgów ulega zmiażdżeniu przez kręgi przylegające. Uraz ten nazywa się złamaniem kompresyjnym, które może objawić się zniekształceniem postury. Występuje też ryzyko skrzywienia kręgosłupa, co potocznie określa się jako wdowi garb. Na skutek utraty kręgu obniża się ponadto wzrost chorego. Konsekwencje złamań oseteoporotycznych kręgosłupa nie są zwykle tak groźne, jak np. w przypadku złamania szyjki kości udowej. Powodują jednak przewlekłe bóle i zmniejszają pojemność oddechową klatki piersiowej, a tym samym osłabiają krążenie i utrudniają oddychanie.
Praktykowane metody leczenia
Osteoporoza kręgosłupa sama w sobie jest niestety nieuleczalna, dlatego warto dbać o odpowiednią profilaktykę. W tym celu należy postarać się, aby kości miały jak największą gęstość. Kluczowe znaczenie ma odpowiednia ilość ruchu, który chroni przed ubytkami tkanki kostnej. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia podaż witaminy D – zarówno w diecie, jak i poprzez umiarkowaną ekspozycję skóry na słońce. Po rozpoznaniu leczenie osteoporozy kręgosłupa opiera się przede wszystkim na eliminowaniu czynników pogłębiających jej rozwój. Podstawę stanowi przyjmowanie przez pacjenta odpowiednich środków farmaceutycznych. Ich zadaniem jest zachowanie masy kostnej pacjenta, a także zapobieganie złamaniom. Leki przepisywane w osteoporozie kręgosłupa należy zwykle zażywać przez wiele lat. Pacjenci mogą również przyjmować wapń, z reguły w postaci węglanów wapnia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem innowacyjnego sprzętu do diagnozy osteoporozy System EchoS.