Leczenie stomatologiczne jeszcze do niedawna było domeną tylko i wyłącznie ludzi. Dbaliśmy o swoje zęby tak, jak dbamy o nie teraz, jednak obecnie nie tylko leczy się ból zębów i próchnicę u ludzi, coraz popularniejsze robią się kliniki stomatologiczne dla zwierząt. Co prawda zwierzęta nie uśmiechają się, więc nie robi się tego dla ich pięknego uśmiechu. Na szczęście zdrowie zębów to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia i to nie tylko jamy ustnej, czy w tym przypadku pyska psa, ale jest to także zdrowie całego organizmu.
Oczywiście stomatologia zwierzęca nie ogranicza się tylko i wyłącznie do psów, każde zwierzę może zostać przywiezione do takiej kliniki, o ile dentysta posiada odpowiednie materiały dla stomatologów, pozwalające na pracę z danym pupilem. Nie można jednak ukryć, że to właściciele psów są najczęściej odwiedzającymi kliniki osobami.
Najczęstszą przyczyną wizyt w takiej klinice jest usunięcie kamienia nazębnego, który u zwierząt, podobnie jak u ludzi, może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych i spowodować nawet utratę zębów. Nawet jeśli nie dojdzie do najgorszego, to paradontoza także dotyka zwierząt i może nieść przykre konsekwencje zdrowotne. Pierwszym sygnałem do niepokoju jest nieprzyjemny zapach z pyska zwierzęcia, nietrudno jest go rozpoznać, gdyż zwykle bywa dosyć uporczywy i intensywny.
Niekontrolowanie uzębienie swojego pupila ma na niego negatywny wpływ nawet jeśli z pozoru wszystko wygląda w porządku. Odpowiednie żywienie w połączeniu z kliniką, która posiada asortyment stomatologiczny, powinny zapobiec niepotrzebnym kłopotom i oszczędzić zwierzakowi problemów z uzębieniem, które mogą prowadzić do trudności w spożywaniu pokarmów, które wymagają użycia zdrowych zębów. Jeśli pupil nie będzie w stanie normalnie jeść i gryźć, może to prowadzić do kłopotów z żołądkiem, spowodowanych źle rozdrobnionym pokarmem.
Kliniki te wymagają specjalistycznego sprzętu, a materiały dla stomatologów są w dużej mierze inne niż te, które można stosować i ludzi. Sama profilaktyka zwierząt jest inna niż ta dostępne dla ludzi. W przypadku pupili ważne jest podawanie odpowiedniej karmy, która ma właściwości pozwalające na zachowanie zdrowego stanu zębów, ma właściwości pozwalające na usunięcie płytki nazębnej. W ramach dodatkowych zabiegów profilaktycznych można podawać dodatkowe suplementy, które są dla zwierzaków doskonałymi nagrodami i smakują niemalże każdemu. Jest to dobra alternatywa dla szczotkowania zębów pupilowi. Nie wszystkie zwierzęta są chętne do poddawania się zabiegom tego typu, należy pamiętać, że znacznie łatwiej jest przekonać do szczoteczki małego zwierzaka niż dorosłego osobnika. Oczywiście warto też zaznaczyć, że nie każde zwierzę może mieć szczotkowane zęby, zwykle dotyczy to psów, u których tendencja do samoistnego niszczenia zębów jest w znacznie większym nasilona niż np. u kotów.
Zadbanie o prawidłową higienę zębów u zwierzaków jest tak samo istotne, jak w przypadku ludzi, a zadanie jest znacznie bardziej odpowiedzialne, ponieważ zwierzę samo nie uda się do weterynarza, który będzie w stanie mu pomóc. Tak samo jak w przypadku małych zwierzątek, tak samo w przypadku i dużych zwierząt, które nie są w stanie same o siebie zadbać.