Czy szkliwo zębów można naprawić?

Szkliwo z czasem traci swoje właściwości. Staje się coraz bardziej kruche, mniej odporne na uszkodzenia, a do tego zmienia się jego kolor, przez co zęby zaczynają wyglądać nieestetycznie. Do tego wszystkiego dochodzi także większa nadwrażliwość oraz ból zębów. Na szczęście przy odpowiedniej pielęgnacji, można uchronić szkliwo przed uszkodzeniem, a nawet poprawić jego stan. Sprawdźmy więc, jak naprawić szkliwo zębów. 

Czym jest szkliwo zęba? 

Szkliwo zęba to nic innego, jak tkanka. Warto zaznaczyć tu, że jest to najtwardsza tkanka ludzkiego organizmu. W skali Mohsa wynosi około 5-6. Jej głównym zadaniem, jest ochrona głębszych struktur zębowych przed różnego rodzaju uszkodzeniami – zarówno mechanicznymi, jak i takimi, które mogą być wywołane przez drobnoustroje. 

Szkliwo tworzą głównie substancje nieorganiczne. Grubość szkliwa na zębach jest różna, w zależności od umiejscowienia. Warstwa najgrubsza znajduje się na na zębach żujących i zgryzowych. Najcieńsza zaś na brzegach siekaczy. Sama powierzchnia szkliwa jest dość gładka, lecz mogą się na niej pojawiać zagłębienia – jest to jednak całkiem normalne. 

Chociaż szkliwo charakteryzuje się bardzo dużą twardością, to jednak bardzo często ulega różnego rodzaju uszkodzeniom. Z tego właśnie powodu tak wiele osób zmaga się z problemami związanymi z bólem zębów i innymi tego typu dolegliwościami.

Czy uszkodzone już szkliwo zębów można naprawić? To oczywiści zależy od stopnia zaawansowania występujących ubytków. Gdy szkliwo dopiero zaczyna się osłabiać, możemy wdrożyć działania, które niemal zatrzymają ten proces. W przypadku dużych ubytków w szkliwie, można wykonać zaś zabieg reminalizacji. Przeprowadza go oczywiście stomatolog i polega on na odbudowie szkliwa. 

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia szkliwa

Szkliwo ulega przede wszystkim uszkodzeniom spowodowanym kwasami pochodzenia bakteryjnego. Te wytwarzane są przede wszystkim przez drobnoustroje próchnicy. Jednak co właściwie powoduje ten proces? Oczywiście głównym złoczyńcą jest tu cukier. To właśnie on jest bowiem winowajcą powstawania ubytków w szkliwie najczęściej. A to wszystko dlatego, że gdy w jamie ustnej znajdują się cukry, zaczynają się wydzielać wspomniane już wcześniej kwasy. Szkliwo ulega przy tym procesie osłabieniu i demiralizacji. Co więcej, zęby stają się wtedy także bardziej podatne na różnego rodzaju urazy. 

Jak skutecznie chronić szkliwo przed uszkodzeniami? 

Stan zębów jest zależny w dużym stopniu od naszych działań i codziennych praktyk. To oznacza, że większość z nas ma ogromny wpływ na to, czy szkliwo zęba będzie w dobrej kondycji, czy też raczej będą powstawać na nim uszkodzenia. To doskonała wiadomość, ponieważ oznacza to, że możemy wdrożyć odpowiednie praktyki, dzięki którym nasze zęby będą piękne i mocne. 

Odpowiednia dieta 

Przy ochronie szkliwa zębów przed uszkodzeniami najważniejsza jest dieta. To co jemy ma bowiem największy wpływ na kondycję naszych zębów. Najważniejsza zasada to eliminacja cukrów – szczególnie substancji słodzących, słodyczy, ciast, napojów słodzonych. Warto wdrożyć natomiast do diety produkty bogate w wapń. 

Higiena jamy ustnej 

Kolejny ważny punkt to właściwa higiena jamy ustnej. To potwierdzi każdy stomatolog! Kluczem jest mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Konieczne jest także nitkowanie lub stosowanie irygatora. 

Profilaktyka 

Stomatolog powinien przeprowadzać kontrolę stanu naszych zębów przynajmniej raz na pół roku. Taka częstotliwość pozwoli wychwycić wszelkie zmiany zachodzące w jamie ustnej oraz ewentualne wdrożenie leczenia odpowiednio szybko. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj