Endodoncja, powszechnie znana jako leczenie kanałowe, spędza sen z powiek wszystkim pacjentom klinik stomatologicznych. Zabieg ten jest jednym możliwym sposobem na zabezpieczenie chorego zęba przed jego ekstrakcją. Zastanawiasz się, jakie symptomy mogą wskazywać na nieodwracalne zapalenie miazgi zęba i co jest ich przyczyną? Jak przebiega leczenie kanałowe?
Jakie objawy kwalifikują ząb do leczenia endodontycznego?
Główną przyczyną obumarcia miazgi zębowej jest postępująca lub nieprawidłowo leczona próchnica, bądź poważne urazy mechaniczne zęba. Decyzję o konieczności zastosowania leczenia kanałowego zawsze podejmuję lekarz stomatolog. Ma to miejsce natychmiast po przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu podstawowych badań diagnostycznych, między innymi RTG zęba. Stan zapalny miazgi objawia się dosyć charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi. Warto pamiętać o tym, że im szybciej zgłosimy się do dentysty, tym większe będą szansę na szybkie i skuteczne wyleczenie zęba. Pierwszym i najczęściej pojawiającym się symptomem, wskazującym na zapalenie miazgi jest odczuwanie bólu, w trakcie spożywania zimnych lub gorących pokarmów. Zbagatelizowanie tego objawu prowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba, a niekiedy nawet i jej martwicy oraz zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. W tym wypadku pacjenci uskarżają się na dokuczliwy i przeszywający ból zęba występujący nie tylko podczas jedzenia, ale także i picia, ból głowy oraz nieprzyjemny zapach z ust. Bardzo często objawom tym towarzyszy również gorączka.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest procesem niezwykle czasochłonnym i bolesnym ? Początkowym etapem jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, co pozwoli dentyście opracować dokładny plan leczenia. W tym konkretnym przypadku, najważniejszą rolę odgrywa zdjęcie rentgenowskie. To właśnie na jego podstawie lekarz dokonuje oceny stopnia zaawansowania stanu zapalnego zęba oraz otaczających go tkanek. Leczenie endodoncyjne przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent, w trakcie jego wykonywania nie odczuwa żadnego bólu. Pierwszym krokiem jest usunięcie miazgi z komory oraz poszczególnych kanałów zęba, oczyszczeniu ich i dokładnym zdezynfekowaniu. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie kanałów i komory specjalnym światłoutwardzalnym materiałem. Gabinety stomatologiczne oprócz tradycyjnej metody leczenia kanałowego, umożliwiają pacjentom skorzystanie z nowoczesnej endodoncji mikroskopowej, która w znacznym stopniu skraca czas trwania leczenia, a dodatkowo chroni przed wystąpieniem ewentualnych powikłań.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.