Problem nietrzymania moczu dotyka miliony ludzi – w tym nawet i do 45% z wszystkich kobiet. To prawie połowa żeńskiej populacji. Szczególny rodzaj tej przypadłości stanowi nietrzymanie moczu po porodzie. Jak długo to trwa oraz czy można temu zaradzić? Na pytania odpowiedzą eksperci ze sklepu Chłonne24.pl. Zapraszamy do lektury!
Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny
Okres ciąży dokonuje wiele zmian w kobiecym organizmie. Równie wyczerpujący okazuje się także poród, który stanowi zwieńczenie tych kilku miesięcy. W tym czasie zmianom ulega kondycja mięśni miednicy mniejszej, czyli mięśnie dna miednicy. To właśnie one podtrzymują macicę oraz inne narządy – w tym pęcherz moczowy. W trakcie ciąży jego wielkość stale się zmienia. Pęcherz ulega rozciąganiu, a tkanki, które go tworzą, stają się słabsze i znacznie mniej elastyczne. I tak właśnie powstaje nietrzymanie moczu po porodzie, które często określa się również jako wysiłkowe. Czasami może być ono spowodowane także typem porodu – zwłaszcza po cięciu cesarskim.
Nietrzymanie moczu po cesarce
W przypadku gdy poród drogą naturalną nie jest możliwy do zrealizowania, również istnieje ryzyko nietrzymania moczu po porodzie. Zdaniem wielu ekspertów jest ono jednak mniejsze, niż podczas porodu naturalnego. Jest tak ponieważ przy porodzie siłami natury pojawiają się czynniki takie jak:
- Długa akcja porodowa;
- Duża waga dziecka;
- Zabiegi położnicze – np. próżniociąg;
- Znieczulenie.
W trakcie cesarskiego cięcia jedynym czynnikiem, jaki podnosi ryzyko nietrzymania moczu po porodzie, jest znieczulenie. Jest tak, ponieważ może ono prowadzić do trwałego znieczulenia zakończeń nerwowych w obrębie pęcherza. W efekcie zanika więc czucie nadchodzącej potrzeby jego opróżnienia.
Nietrzymanie moczu po porodzie jak długo trwa?
Nietrzymanie moczu po ciąży charakteryzuje się tym, że kobieta nie trzyma moczu głównej w trakcie poruszania się i wykonywania czynności, które wymagają od niej dużego wysiłku. To właśnie wtedy dochodzi do opuszczenia większych lub mniejszych ilości płynu. Zmęczone ciążą i porodem mięśnie są osłabione, a do ich niekontrolowanego rozluźnienia może dojść nawet w trakcie zwykłego kichnięcia. Z czasem na szczęście jednak dolegliwość powinna ustąpić. Należy jednak zaznaczyć, że czas regeneracji u każdej kobiety może być różny. Jest to bowiem uwarunkowane genetycznie – w przypadku niektórych kobiet nietrzymanie moczu może ustąpić po 2 tygodniach, podczas gdy u innych może to trwać nawet do kilku miesięcy. Jak sobie z tym poradzić do czasu, aż dolegliwość ustąpi? Ratunkiem okazują się podpaski urologiczne dla kobiet po ciąży.
Podpaski urologiczne, czyli wkładki po porodzie
Wkładki urologiczne to produkt, który skutecznie pomoże rozwiązać problem nietrzymania moczu po porodzie. Dlaczego warto wtedy stosować wkładki urologiczne damskie? Głównym powodem jest higiena miejsc intymnych. Nawet kilka kropelek moczu, który pozostał na bieliźnie, może wywołać poważną infekcję. Z pomocą przychodzą jednak wkładki po porodzie. Często określane zamiennie jako podpaski po porodzie, zapobiegają rozwojowi bakterii, które są źródłem powstawania trudnych do wyleczenia infekcji. Co więcej, chronią one również przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów. Dostępne w kilku poziomach chłonności oraz rozmiarach – można je znaleźć m.in. w ofercie naszego sklepu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie pytań – do kontaktu z naszym zespołem. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania!