Biegunka u pacjentów onkologicznych – jak sobie z nią radzić?

Biegunka i związany z nią dyskomfort to problem, z którym zmaga się duża grupa pacjentów onkologicznych. Dowiedz się, jakie mogą być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić.

Z biegunką u osób dorosłych mamy do czynienia wtedy, kiedy w ciągu doby pojawiają się co najmniej 3 stolce o luźnej, niekiedy wodnistej konsystencji i znacznie zwiększonej objętości. Biegunka jest nie tylko powodem ogromnego dyskomfortu utrudniając normalne funkcjonowanie, ale może być także przyczyną odwodnienia, czy znacznego osłabienia organizmu. Jeśli trwa długo, często może prowadzić również do rozwoju niedożywienia, które niekorzystnie wpływa na rokowania.

Skąd ta biegunka?

Biegunka przy chemioterapii dotyka nawet do 80% chorych onkologicznie leczonych w ten sposób. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, leki stosowane w trakcie leczenia mogą uszkadzać komórki nabłonka jelit, przez co pogarsza się wchłanianie płynów w jelitach. Po drugie, część leków zwiększa możliwość występowania luźnych stolców ze względu na swój sposób działania w organizmie człowieka. Po trzecie, w wyniku osłabienia leczeniem, organizm osoby chorej może być znacznie bardziej podatny na wszelkie infekcje układu pokarmowego, objawiające się rozwolnieniem. Biegunka także często towarzyszy radioterapii w obrębie jamy brzusznej, ponieważ napromienianie może działać niekorzystnie na układ pokarmowy, w tym mikrobiom jelitowy. Ponadto może być związana z obecnością określonego typu nowotworu, a także leczeniem operacyjnym, nieodpowiednią dietą czy chorobami towarzyszącymi, jak np. cukrzyca czy choroby zapalne jelit.

Jak sobie radzić z biegunką?

Przede wszystkim, jeśli jest ona długotrwała i o dużym natężeniu, należy niezwłocznie poinformować o niej lekarza prowadzącego. Biegunki po jedzeniu mogą być skutecznie leczone poprzez podawanie odpowiednich leków w dobranych indywidualnie dawkach. Niezależnie od tego, czy przyjmujemy już leki czy dopiero oczekujemy na kontakt z lekarzem, koniecznie zadbajmy o odpowiednie nawodnienie. Podczas biegunki tracimy znacznie więcej płynów niż normalnie, dlatego konieczne jest picie zwiększonych ilości niegazowanej wody, czy słabej herbaty tak, aby na bieżąco je uzupełniać. Warto zapytać lekarza również o specjalne leki nawadniające zawierające dodatkowo elektrolity. Ponadto konieczne są modyfikacje codziennego jadłospisu. Niezbędna jest rezygnacja z produktów zawierających znaczne ilości błonnika, jak pełnoziarniste produkty zbożowe, suszone owoce, surowe owoce i warzywa ze skórką. Ponadto warto unikać ostrych przypraw, tłustych potraw, produktów zawierających duże ilości cukru, mleka i produktów mlecznych zawierających laktozę. Dopuszczalne natomiast są produkty mleczne bezlaktozowe dostępne coraz częściej w ofercie sklepów.

Co jeść w czasie biegunki?

Biegunki po jedzeniu u chorych onkologicznie może łagodzić stosowanie się do zasad diety lekkostrawnej. Nie może w niej zabraknąć pokarmów bogatych w potas jak banany czy ziemniaki. Jej bazą powinny być delikatne, gotowane i obrane ze skórek warzywa i owoce, drobne kasze i ryż, a ponadto chude mięso, ryby, jaja. Dania gotujemy, gotujemy na parze lub pieczemy czy dusimy bez tłuszczu. Długotrwała biegunka może zwiększyć ryzyko wystąpienia niedożywienia, które i bez jej wystąpienia, dotyka dużą grupę chorych onkologicznie. Kiedy uda się powstrzymać silną biegunkę warto z lekarzem rozważyć wzbogacenie swojej diety w żywność medyczną, np. Resource Protein. Produkty tego typu, choć często wyglądają jak mleczne desery, zawierają niewielką ilość laktozy przez co mogą być dobrze tolerowane. Lekarz decydując o konieczności takiego wsparcia dodatkowo poinformuje, jak ważne jest powolne picie takich produktów i wybieranie, zwłaszcza na początku ich wprowadzania, tych z jak najniższą osmolarnością, o której producenci informują na etykiecie produktów.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj