Chłoniak – jakie są jego rodzaje i objawy?

Chłoniak to nowotwór układu chłonnego. Powstaje, gdy w procesie dojrzewania limfocytów dochodzi do błędu i namnożenia niewłaściwych komórek. Jakie są objawy chłoniaka? Czym różni się chłoniak Burkitta od chłoniaka Hodgkina?

Chłoniaki to grupa nowotworów złośliwych wywodzących się z komórek układu chłonnego, czyli białych krwinek nazywanych również leukocytami. Chłoniaki wywodzą się najczęściej z limfocytów B, niekiedy z limfocytów T i komórek cytotoksycznych (NK).

Chłoniaki nie występują w Polsce często. Jak informuje Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2010 roku chłoniaki stanowiły około 2,5 proc. spośród wszystkich zachorowań na nowotwory zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Właśnie w 2010 roku zdiagnozowano w naszym kraju łącznie 3,5 tysiąca chłoniaków.

Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie na ten nowotwór? Okazuje się, że chłoniak może dotknąć każdego – zarówno osobę młodą, jak i tę w podeszłym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jakie są rodzaje chłoniaków?

Chłoniak Burkitta

Chłoniak Burkitta to nazwa określająca typ nowotworów złośliwych zaliczanych do grupy chłoniaków nieziarnicznych. Ten typ nowotworu dotyka najczęściej osób młodych: dzieci i młodzieży zwłaszcza mieszkających w rejonie Afryki Równikowej.

Zdarza się, że ten typ chłoniaka związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Wśród czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się choroby jest także promieniowanie jonizujące, oddziaływanie środków chemicznych czy zakażenie wirusowe wirusem Epsteina-Barra.

Chłoniak Hodgkina

Chłoniak Hodgkina, nazywany także ziarnicą złośliwą, to nowotwór krwi, który występuje dość rzadko. Ta odmiana nowotworu najczęściej dotyka osób młodych. Kolejny szczyt zachorowań przypada na osoby po 50 roku życia.

Chłoniak Hodgkina najczęściej rozwija się w węzłach chłonnych, a po pewnym czasie może dawać przerzuty na okolice, najbliższe węzły chłonne i narządy takie jak wątroba, płuca, szpik czy kości.

Chłoniak – objawy

Nowotwór ma wiele odmian i może przebiegać w różny sposób. Niektóre chłoniaki są łagodne, inne przebiegają bardziej gwałtownie. Objawy chłoniaka początkowo bywają mylone z objawami przeziębienia. Chory może odczuwać osłabienie, zmęczenie, stany podgorączkowe lub gorączkę, kaszel i niedrożność nosa. Pacjenci z chłoniakiem skarżą się także na nocną potliwość, utratę wagi i swędzenie skóry. Więcej o chłoniakach, jego objawach i leczeniu znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj