Zadbaj o swoje stawy!

Ból stawów może dopaść nas nie tylko wtedy, kiedy będziemy już w podeszłym wieku. Coraz częściej skarżą się na niego osoby młode, aktywne, uprawiające sport (niekoniecznie ekstremalny). Jest to najczęściej spowodowane przetrenowaniem się, nieumiejętnie wykonywanymi ćwiczeniami czy też korzystaniem ze złego obuwia. Jak zadbać o stawy? Jakie zabiegi sprzyjają ich regeneracji?

Ćwicz!

Obecnie wielu rodziców stara się załatwiać zwolnienia z wychowania fizycznego dla swoich dzieci, popełniając przy okazji bardzo duży błąd. Bowiem zdrowe stawy to takie, które mają zapewniony regularny wysiłek – oczywiście warto zadbać, by był on wykonywany pod okiem fachowca czy trenera. Jest jednak wiele aktywności, które możemy wykonywać sami – pływanie, nordic walking czy jazda na rowerze. To jednostajny i wzmacniający wysiłek, dzięki któremu ilość tkanki chrzęstnej w naszym organizmie będzie na odpowiednim poziomie. Źle wykonywane treningi, zbyt obciążające, bez wcześniejszej rozgrzewki lub niepoprawną techniką mogą jedynie pogłębiać nasze dolegliwości bólowe.

Noś odpowiednie obuwie

Dobre obuwie powinno być podstawą naszej garderoby. Odpowiednio wyprofilowane zapobiegnie bólom w kolanach czy w kostkach. Niestety, najtańsze modele czy to obuwia sportowego czy eleganckiego mogą stać się przyczyną wielu chorób kręgosłupa lub stawów. Panie powinny unikać szpilek, szczególnie jeżeli miałyby je nosić często, a nawet codziennie. Lepiej postawić na niski obcas czy też słupek. Także buty pozbawione jakiegokolwiek podwyższenia (baleriny, klapki) źle oddziałują na stawy. Trzeba dodać, że jeżeli uprawiamy jakąś aktywność fizyczną typu chodzenie po górach czy bieganie, to również powinniśmy wiedzieć, że dobre buty są naszą ochroną.

Dieta i suplementacja

O zbawiennym wpływie diety pewnie słyszałeś już nie raz. I nie są to żadne czcze frazesy – dobrze skomponowane posiłki powodują, że dostarczamy organizmowi niezbędną ilość kwasów omega-3, białka, czy witamin: C i D. W przypadku stawów dobrze jest suplementować kolagen (który jest odpowiedzialny np. za elastyczność i wytrzymałość stawów) oraz glukozaminę naturalną (składnik chrząstki stawowej). Ten drugi składnik jest wytwarzany w organizmie człowieka. Trzeba jednak dodać, że wraz z wiekiem mamy go coraz mniej. W przypadku glukozaminy naturalnej wciąż trwają badania na temat jej skuteczności, jednak można spotkać wiele osób, którym pomogła. Dlatego warto jest postawić na pewne źródło i sprawdzonego producenta tego suplementu.

W przypadku odpowiedniej diety warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, a mianowicie prawidłowej wadze. Niestety, otyłość powoduje dość duże problemy ze stawami – dlatego dobrze jest utrzymywać swoje BMI na odpowiednim poziomie. Zła dieta, pełna słodyczy, cukru czy niezdrowych napojów będzie tylko nasilać dolegliwości bólowe.

Aktywność fizyczna, dieta, suplementacja takimi preparatami jak glukozamina naturalna oraz dobre buty to jedne z podstaw, dzięki którym nasze stawy za kilka lat nam podziękują i odwdzięczą się prawidłową pracą. Jeżeli już jednak mamy do czynienia z bólem, to warto udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczyny naszych problemów. Być może okaże się, że trzeba będzie wdrożyć leczenie, dlatego najlepiej jest jak najwcześniej zapobiegać, aniżeli leczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj