Witaminy dla seniora – jak wspomóc organizm osoby w podeszłym wieku?

Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i pełną sprawnością. Niestety, czas płynie nieubłaganie i nie da się zapobiec procesom starzenia. Dlatego też osoby w podeszłym wieku często zmagają się z różnymi problemami. Część z nich da się pokonać poprzez wsparcie organizmu witaminami dla seniora. Dlaczego warto je przyjmować i co powinny zawierać? Sprawdźmy!

Dlaczego senior potrzebuje wsparcia witaminami?

Przywykliśmy sądzić, że źródłem niezbędnych do funkcjonowania organizmu witamin powinny być produkty, które jemy. Tak jest w istocie. Witaminy pochodzące z owoców i warzyw są przez nasz organizm najlepiej przyswajane. Niestety, w przypadku osób w podeszłym wieku mogą nie wystarczyć.

Seniorzy zmagają się często z brakiem apetytu, co sprawia, że ich dieta jest uboga i monotonna. Co więcej, zwalniający metabolizm sprawia, że organizm nie jest w stanie przyswoić witamin z pożywienia. Dlatego też warto stosować witaminy dla seniora, które pozwolą na uzupełnienie niedoborów.

Jakich witamin brakuje osobom starszym?

Wielu seniorów ma niedobory większości witamin. Istnieją jednak takie, których uzupełnianie jest szczególnie ważne. Wśród nich wymienić możemy witaminy A i K, które są antyoksydantami, opóźniającymi procesy starzenia, witaminę D3, która pomaga przyswajać wapń i wzmacniać kości, czy witaminę C, która wzmacnia odporność. Dobre witaminy dla seniorów powinny zawierać również komplet witamin z grupy B. Są one bardzo ważne zarówno dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, jak i łagodzenia stanów zapalnych.

Preparaty dla seniorów – co jeszcze mogą zawierać?

Warto wspomnieć o tym, że same witaminy to za mało, by zapewnić organizmowi osoby starszej wszystko, czego potrzebuje. Dlatego też warto wybierać suplementy, które w swoim składzie mają równie cenne związki mineralne, takie jak: magnez, żelazo, cynk, jod, selen czy potas. Magnez pozwala zachować prawidłową pracę serca, potas chroni przed skurczami mięśni, a cynk poprawia stan skóry.

W jakiej formie podawać witaminy seniorowi?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które opiekują się bliskimi w podeszłym wieku. Nie da się bowiem ukryć, że dla wielu seniorów połknięcie tabletki jest bardzo problematyczne. Dłużej też rozkłada się ona w przewodzie pokarmowym. Dlatego też spora część witamin dla seniorów przybiera formę kropli lub syropów, które o wiele łatwiej podać starszej osobie. Decydując się na nie warto jednak sprawdzić ich skład. Najbezpieczniejsze są bowiem te, które nie zawierają alkoholu.

Warto zapytać lekarza

Decydując o tym, czy zaczniemy podawać witaminy dla seniora, pamiętajmy, że szkodliwy może być nie tylko ich niedobór, ale również nadmiar. Dlatego też poszukując preparatów, które warto podać osobie w podeszłym wieku, skonsultujmy się z lekarzem. Przeanalizuje on stan zdrowia pacjenta oraz jego dietę, co pozwoli ustalić najlepsze dawki witamin, które będą w pełni bezpieczne.

Jak przekonują specjaliści, osoby w podeszłym wieku często czują się gorzej z powodu niedoborów niezbędnych dla nich witamin. Nie wolno lekceważyć tego problemu. Na szczęście stosowanie odpowiednich preparatów może pomóc wyrównać wszelkie deficyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj