Przewlekły kaszel – przyczyny i leczenie

Kaszel to specyficzny odruch, mający na celu oczyszczanie dróg oddechowych z zalegających substancji flegmowych lub pyłów i kurzu. Kaszel to także naturalny odruch obronny i reakcja na podrażnienie zakończeń nerwowych w błonie śluzowej. Kaszel niekiedy bywa uciążliwy i  niebezpieczny, a nieleczony może zagrażać zdrowi  i życiu. Czym jest przewlekły kasze? Jakie są jego przyczyny? Jak leczyć długotrwały kaszel?

Czym jest przewlekły kaszel?

Kaszel, który utrzymuje się ponad 8 tygodni może stać się powodem do niepokoju. Schorzenie to nazywane jest kaszlem przewlekłym i może sugerować zaburzenia powstałe w układzie oddechowym, nerwowym, pokarmowych i innych.  Kiedy kaszel nie ustaje, a odruch występuje długotrwale – powyżej 8 tygodni – należy zgłosić się do lekarza specjalisty i wykonać specjalistyczne badania.

Jakie mogą być przyczyny przewlekłego kaszlu?

Przewlekły kaszel może być skutkiem wielu źródeł. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć:

– niedoleczoną chorobę,

– działanie uboczne leków,

– refluks żołądkowo – przełykowy,

– krztusiec, gruźlica,

– niewydolność serca,

– stosowanie używek – papierosów,

– alergie,

– i inne.

Jak leczyć przewlekły kaszel?

Leczenie przewlekłego kaszlu zależne jest od wielu czynników. Najważniejszym jest zdiagnozowanie pochodzenia kaszlu, jak również określenie jego rodzaju. Leczenie może również zostać dobrane po uprzednim wykonaniu specjalistycznych badań i analizie otrzymanych wyników. Kaszle może być leczony różnymi preparatami, jak również ustąpić podczas leczenia innych, powiązanych z nim dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj