Praktyczne porady dla cukrzyków. Jak radzić sobie z chorobą na co dzień?

Niestety jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia wciąż rośnie liczba chorych na cukrzycę. Obecnie można tę chorobę określić mianem epidemii. Dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam kilka sposobów, jak radzić sobie z tą chorobą na co dzień, przy czym pamiętajcie, że ten poradnik nie zastąpi wizyty u lekarza, który przepisze niezbędne leki i akcesoria do podawania insuliny, takie jak insulinówka.

Ruch to zdrowie

Osoby cierpiące z powodu nadwagi zdecydowanie częściej chorują na cukrzycę. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę ciężką chorobę, warto dbać o prawidłową wagę ciała. Jednak także osoby chore powinny pamiętać o tym jak ważny jest ruch dla ich zdrowia. Otóż należy regularnie ćwiczyć, gdyż nie tylko poprawia się samopoczucie czy kondycja, a także zmniejsza się ilość wydzielanej insuliny. Oczywiście trzeba pamiętać, aby aktywność fizyczną zwiększać stopniowo i dostosowywać do wieku, możliwości, a także wagi. Wyróżniamy tutaj trzy rodzaje wysiłku. Krótki trwa około 20 minut, średni do godziny, a długi powyżej godziny.

Woda jest niezbędna w codziennej diecie cukrzyka

Woda jest niezbędna dla każdego organizmu, ale jednocześnie jeszcze ważniejsza dla cukrzyków. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że zapotrzebowanie na wodę dla chorujących na cukrzycę jest podobne do tego u osób zdrowych. Tutaj najczęściej stosuje się przelicznik, że zapotrzebowanie na wodę wynosi od 30 do 35 ml na kg masy ciała i nie może być niższe niż 1,5 litra dziennie. Warto wiedzieć, że skutki nieprawidłowego nawodnienia w przypadku diabetyków są gorsze niż u zdrowych osób. Ponadto zwiększa się poziom glukozy we krwi, co powoduje uszkodzenie delikatnych naczyń krwionośnych, a w konsekwencji do ich niszczenia, przez co pogarsza się wzrok, ukrwienie serca, a także nerki gorzej pracują. Szczególnie osoby starsze często nie odczuwają potrzeby picia dużej ilości wody. Jednak jest to niezbędne, aby utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi.

Dieta cukrzycowa – stosuj zawsze

Każdy cukrzyk wie, jak ważne jest stosowanie zbilansowanej diety i spożywanie produktów z niskim indeksem glikemicznym. Tabele są ogólnodostępne na stronach dla diabetyków. Jednak warto skorzystać z usług diabetologa lub dietetyka klinicznego, który ustali dietę indywidualnie na podstawie badań. Diety należy bezwzględnie przestrzegać i absolutnie nie należy rezygnować z odpowiednio zbilansowanej diety. Wiele osób chorych na cukrzycę korzysta popularnych słodzików. Jednak takie produkty zawierają szkodliwy aspartam, który zwiększa ryzyko nowotworów mózgu. Dlatego najlepiej nie dosładzać napojów, a węglowodany spożywać w postaci złożonej.

Opaska cukrzycowa może uratować Ci życie

Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom cukru może powodować zataczanie się, problemy z mową, a także utratę przytomności. Niestety zbyt często słyszy się, że osoby chorujące na cukrzyce w takiej sytuacji odbierane są jako nadużywające alkoholu, a brak szybkiej reakcji i udzielenia pomocy może mieć tragiczne skutki. Dlatego warto pamiętać, aby nosić na ręce opaskę informującą o chorobie. Warto dodatkowo, aby znajdował się tam telefon do bliskiej osoby. Ponadto w przypadku gwałtownego spadku cukru warto zawsze mieć przy sobie coś słodkiego, co pozwoli na jego szybkie unormowanie. Tutaj mamy dla Was radę. Nie polecamy twardych cukierków, którymi łatwo się zakrztusić. Czasem lepszym wyborem będzie słodki soczek. Oczywiście należy pamiętać, że to tylko działanie doraźne, powodujące szybki wyrzut insuliny. Zatem należy czym prędzej udać się do specjalisty po pomoc.

Regularne wizyty u podologa i noszenie odpowiedniego obuwia

Każdy cukrzyk narażony jest na tzw. stopę cukrzycową. Jest to bardzo niebezpieczne i może prowadzić nawet do amputacji całej kończyny. Dlatego należy regularnie badać swoje stopy, czyli korzystać z usług podologa, który na bieżąco jest w stanie ocenić ewentualne zmiany cukrzycowe. Ponadto należy wybierać specjalne obuwie z odpowiednią podeszwą, które chroni stopę cukrzycową przed urazami.

Warto również pamiętać, aby zawsze mieć zapas insulinówek (insulinówka to rodzaj specjalnej strzykawki), a także fiolek z insuliną. Oczywiście zdrowy i aktywny tryb życia jest niezbędny, dlatego należy przestrzegać wszystkich zaleceń diabetologów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj