Płyn na paradontozę – czym płukać jamę ustną?

Płukanie jamy ustnej to bardzo ważny element uzupełniający codzienną higienę. Oczyszcza okolice trudno dostępne dla szczoteczki do zębów podczas tradycyjnego mycia. Właściwie dobrany płyn do płukania ust może skutecznie łagodzić dolegliwości towarzyszące bolesnym stanom zapalnym, także w formie przewlekłej. Jaki produkt wybrać przy paradontozie?

Co to jest paradontoza?

Paradontoza to powszechnie używana nazwa zapalenia przyzębia. Jest to stan, który rozwija się w sposób przewlekły, obejmując stopniowo coraz większe obszary tkanek otaczających zęby. W początkowej fazie objawy mogą być niezauważone, ale narastając grożą wystąpieniem nieodwracalnych zmian w postaci rozchwiania i utraty zębów.

Tkanki przyzębia odgrywają ważną rolę w procesie odżywiania uzębienia, prawidłowego przebiegu procesu gojenia oraz utrzymania zębów w ich fizjologicznej lokalizacji. Odpowiadają również za właściwy rozkład sił powstających w trakcie mechanizmu żucia, co pozwala na swobodne przyjmowanie i gryzienie pokarmów. Pojawienie się symptomów świadczących o toczącym się procesie zapalnym w jamie ustnej powinno skłonić do wizyty u stomatologa. Po badaniu wewnątrzustnym i zebraniu wywiadu będzie on mógł postawić rozpoznanie oraz doradzić najbardziej adekwatny plan postępowania terapeutycznego.

Najczęściej zalecane jest zwiększenie dbałości o utrzymanie higieny jamy ustnej z właściwie dobranymi środkami m.in.: pastą i szczoteczką do zębów, nitką dentystyczną czy płynem do płukania jamy ustnej na zapalenie dziąseł.

Jakie są objawy zapalenia przyzębia?

Początkowo intensywność oraz ilość objawów paradontozy może nie być zbyt duża, co często prowadzi do bagatelizowania rozwijającego się problemu. Paradontozie najpierw towarzyszy ból dziąseł w trakcie szczotkowania oraz ich obrzęk, zaczerwienienie i rozpulchnienie. Dołącza się następnie nieświeży oddech oraz nieprzyjemny posmak w ustach. Zęby stają się wrażliwe na bodźce termiczne. Występuje krwawienie dziąseł po kontakcie ze szczoteczką do zębów lub samoistnie. Dochodzi do cofnięcia dziąseł i odsłonięcia szyjek zębowych. Może pojawić się ropna wydzielina.

Narastające zapalenie przyzębia może doprowadzić do pojawienia się uczucia rozchwiania zębów oraz do ich ostatecznej utraty, nawet jeśli nie występują w nich zmiany na tle próchniczym.

Jakie są domowe sposoby na paradontozę?

Podstawową zasadą postępowania w przypadku stanów zapalnych w jamie ustnej jest utrzymywanie prawidłowego poziomu higieny jamy ustnej. Należy zatem regularnie co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej jednak po każdym posiłku) szczotkować zęby przy użyciu odpowiednio dopasowanej pasty oraz szczoteczki do zębów. Warto wyrobić sobie również nawyk stosowania pomocniczo dodatkowych akcesoriów m.in.: nici dentystycznych czy szczoteczek interdentalnych oraz płynu do płukania ust na paradontozę.

Rekomenduje się ich codzienne stosowanie jako uzupełnienie mycia zębów oraz wspomagająco pomiędzy posiłkami. Pozwalają na usuwanie resztek pokarmowych oraz osadu z miejsc trudno dostępnych dla włosia szczoteczki. Umożliwia to zapewnienie właściwego poziomu czystości jamy ustnej oraz ochrony zębów i tkanek przyzębia.

Jak wybrać płyn do płukania ust na paradontozę?

Przy wyborze płynu na zapalenie dziąseł warto zwrócić uwagę na jego skład. Zawartość substancji, które wspomagają odbudowę zdrowej tkanki dziąseł oraz niwelują ból i łagodzą podrażnienie to cenny atut. Odpowiednio dobrany płyn na paradontozę powinien rewitalizować śluzówkę jamy ustnej oraz przynieść ukojenie i złagodzenie dyskomfortu. Warto sięgnąć po taki, który wykazuje podwójne działanie antybakteryjne – nie tylko długotrwale niszczy istniejącą płytkę, ale jednocześnie zapobiega rozwojowi bakterii.

Dobrym wyborem będzie zatem płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną oraz chlorkiem cetylopirydyny bez zawartości alkoholu. Taki zestaw składników pomoże przy krwawieniu i zapaleniu dziąseł oraz paradontozie, skutecznie łagodząc nieprzyjemne dolegliwości. Warto rozważyć zakup intensywnie działającego płynu Paroex® 0.12% marki GUM. To specjalistyczny produkt, którego formuła została opracowana właśnie z myślą o pacjentach borykających się z chorobami dziąseł. Płyn dostępny jest bez recepty w atrakcyjnej cenie. Można znaleźć go w aptekach i drogeriach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.

Dowiedz się więcej o płynie na Paroex® 0.12%, wejdź na https://www.sunstargum.com/pl/produkty/zaawansowana-ochrona-dziasel/gum-paroex-012-plyn-do-plukania.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj