Ortodoncja – prostowanie zębów aparatami stałymi. Co wybrać?

Zarówno dzieci i młodzież, jak również osoby dorosłe – obecnie z usług ortodontycznych skorzystać może każdy, kto chce zadbać o swój uśmiech!

Wielu kojarzy prostowanie zębów wyłącznie z dziećmi i młodzieżą. Warto jednak wskazać, że współczesna ortodoncja rekomendowana jest również dla dorosłych – także w tym przypadku uzyskać można doskonałe efekty – równe, proste i zdrowe zęby.

Leczenie wad zgryzu oraz stłoczonych, skrzywionych zębów możliwe jest obecnie za pomocą dwóch typów aparatów – ruchomych oraz stałych. Do leczenia ortodontycznego rekomendowane są głównie te stałe, ponieważ razem z nimi można uzyskać znacznie lepsze rezultaty.

Jak jednak wybrać odpowiedni aparat ortodontyczny dla siebie? Sprawdź już teraz rodzaje aparatów stałych i ich największe zalety i wady!

Aparat ortodontyczny stały – co warto o nim wiedzieć?

Stałe aparaty ortodontyczne to narzędzia, które nakładane są na zęby na stałe. Mają one na celu odpowiednie ukierunkowanie zębów i wprowadzenie ich do łuku zębowego tak, aby tworzyły równe rzędy.

Leczenie ortodontyczne z użyciem aparatów stałych rekomendowane jest głównie u młodzieży oraz u osób dorosłych, czyli u tych pacjentów, którzy posiadają już stałe zęby. Wtedy ortodonta umieszcza na stałe aparat na powierzchni zębów.

Aparat ortodontyczny stały składa się z kilku elementów, a mianowicie są to:

  • zamki – naklejane na każdy ząb po kolei
  • druty – przekładane przez zamki
  • ligatury – gumki przytrzymujące druty w zamkach
  • pierścienie – nakładane na zęby, stanowią zakończenie aparatu ortodontycznego

Warto wskazać, że obecnie w użyciu znajdują się także aparaty bezligaturowe. Tego typu aparaty ortodontyczne nie stosują ligatur – gumek, ponieważ posiadają zamki wyposażone w zatrzaski, które przytrzymują druty w odpowiednim miejscu.

Dodatkowo, nie u każdego pacjenta istnieje potrzeba zakładania pierścieni – w przypadku mniejszych wad zastosować można zamki z rurkami po bokach, które pełnią taką samą funkcję.

Gdy konieczne jest wykonanie rozszerzenia podniebienia, wówczas u pacjenta zastosować można także specjalny łuk podniebienny.

Prostowanie zębów może obywać się z wykorzystaniem różnego rodzaju aparatów stałych. Co wybrać?

Rodzaje aparatów ortodontycznych stałych:

  • aparaty metalowe – najbardziej popularne
  • aparaty estetyczne – ceramiczne (porcelanowe), kryształowe (szafirowe)
  • aparaty lingwalne – umieszczane z tyłu zębów

Czym zatem wyróżniają się te aparaty ortodontyczne stałe? Zobacz ich główne zalety i wady przed zdecydowaniem się na konkretnych z nich!

Aparaty ortodontyczne metalowe

To zdecydowanie najbardziej popularne aparaty ortodontyczne, z którymi można wykonać prostowanie zębów. Są one wysoce skuteczne i dają doskonałe efekty w leczeniu praktycznie każdego typu wady zgryzu, stłoczeń zębów i innych problemów.

Ich dużą zaletą jest atrakcyjna cena – to najtańsze aparaty stałe oferowane przez gabinety ortodontyczne. Koszt jednego łuku zębowego rozpoczyna się najczęściej od około 1200 złotych.

Aparaty ortodontyczne metalowe wykonane są z niealergizujących metali i posiadają srebrny kolor. Taka barwa zamków powoduje jednocześnie, że są one dość mocno widoczne na zębach. Przy użyciu kolorowych gumek – ligaturek można uzyskać bardzo estetyczne efekty zgodnie ze swoim gustem!

Metalowe zamki aparatów tego rodzaju są bardzo trwałe i najczęściej nie dochodzi do żadnego uszkodzenia tych elementów przez cały okres noszenia aparatu – może trwać go nawet do 3-4 lat w zależności od posiadanej przez pacjenta wady.

Dodatkowym plusem aparatów metalowych jest ich łatwe zdejmowanie – procedura jest łatwa i szybka do wykonania.

Zalety aparatów metalowych:

  • skuteczne w leczeniu praktycznie każdej wady
  • niska cena aparatu
  • wysoka trwałość
  • łatwe zdejmowanie

Wady aparatów metalowych:

  • duża widoczność na zębach

Aparaty ortodontyczne estetyczne

Ortodoncja wykorzystuje także aparaty stałe estetyczne, do których zaliczane są dwa ich typy, a mianowicie są to aparaty porcelanowe – ceramiczne z zamkami w kolorze mlecznym, przypominającym szkliwo zębowe, a także aparaty szafirowe – kryształowe, w przypadku których zamki są przezroczyste i przypominają kryształki.

Dla lepszej estetyki do tych aparatów dobiera się także przezroczyste lub mleczne gumeczki oraz białe druciki, chociaż dobrze wyglądają one także z drucikami standardowymi – srebrnymi. Są niemalże niewidoczne na zębach!

Generalnie, nowoczesne aparaty stałe estetyczne, które stosuje ortodoncja, są także bardzo wytrzymałe. W przypadku większych wad, gdzie w grę wchodzą większe siły, ortodonta może zalecić założenie aparatu z metalowym slotem, czyli pokrytą metalem rynienką na drut.

Cena za jeden łuk jest wyższa niż w przypadku aparatów metalowych – to wydatek od koło 2000 złotych za łuk.

Zalety aparatów estetycznych:

  • niemalże niewidoczne na zębach
  • trwałe i wytrzymałe
  • mogą być używane do prostowania zębów z różnymi wadami

Wady aparatów estetycznych:

  • wyższa cena niż aparaty metalowe
  • gumeczki mogą łatwo się przebarwiać, dlatego aparat wygląda wtedy gorzej
  • słabszej jakości zamki są bardziej podatne na pękanie
  • aparat jest bardziej wymagający w zdjęciu – zamki mają tendencję do pękania

Aparaty ortodontyczne lingwalne

Od niedawna ortodoncja stosuje także jeszcze jeden typ aparatów stałych, a mianowicie są to aparaty lingwalne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Aparaty stałe lingwalne to aparaty metalowe, które zakładane są nie na przednią nawierzchnię zębów, ale na ich tył, czyli od strony języka. W związku z tym nie są one widoczne przy uśmiechu, lecz można zauważyć je przy otwarciu jamy ustnej.

Takie aparaty ortodontyczne są doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą wyprostować zęby tak, aby zminimalizować widoczność aparatu. Z tego też względu są chętnie wybierane przez osoby dorosłe.

Głównym minusem aparatów stałych lingwalnych jest ich wysoka cena. Wynika ona z faktu, że każdy zamek musi być przygotowany indywidualnie, według wycisku pobranego z jamy ustnej pacjenta.

Cena tego typu aparatu to nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zalety aparatów lingwalnych:

  • niemalże niewidoczne w jamie ustnej
  • skuteczne w leczeniu wielu wad zgryzu

Wady aparatów lingwalnych:

  • wysoka cena

Gdzie można skorzystać z profesjonalnego leczenia ortodontycznego?

Obecnie ortodoncja jest najczęściej wybierana jako leczenie prywatne. Chociaż możliwe jest skorzystanie z leczenia ortodontycznego na NFZ, to jednak refundacja przysługuje w tym przypadku jedynie dzieciom do 12. roku życia i wyłącznie na aparat ruchomy.

Wobec tego wtedy, gdy pacjent pragnie wyprostować zęby aparatem stałym, konieczne jest skorzystanie z prywatnych usług ortodontycznych.

W mieście Kraków usługi w tym właśnie zakresie oferuje wiele gabinetów. Jak wybrać ten najlepszy? Kraków to duża konkurencja na rynku stomatologicznym i ortodontycznym, dlatego też warto zapoznać się z różnymi ofertami przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę.

Jedną z klinik prowadzących prostowanie zębów z użyciem aparatów stałych w mieście Kraków jest Klinika Stomatologii Estetycznej Se+ Kraków. Z usług kliniki korzystają zarówno pacjenci młodsi, jak również osoby dorosłe.

To tu można skorzystać z kompleksowej obsługi ortodontycznej – od wykonania zdjęcia RTG, poprzez zakładanie aparatu i prowadzenie leczenia, a skończywszy na wykonaniu innych zabiegów potrzebnych do uzyskania pełnej estetyki uśmiechu – implanty, wybielanie zębów i inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj