Domy seniora, sprawujące opiekę nad osobami w podeszłym wieku, to złożony temat, wokół którego przez lata pojawiło się sporo kontrowersji i narosło wiele mitów. Czy oddanie starszego członka rodziny do tego typu placówki to dobre rozwiązanie?
Starsi ludzie potrzebują opieki
Jednym z głównym przekonań oponentów takich miejsc jest opinia, że „starych drzew się nie przesadza” i ludzie na tym etapie życia zwyczajnie źle znoszą zmiany i przeprowadzki, więc dom opieki jedynie pogorszy ich stan. Choć może być w tym oczywiście trochę prawdy, warto wziąć pod uwagę inny aspekt. Nie jest bowiem tajemnicą, że starość bywa niezwykle trudna, głównie ze względu na utratę sprawności fizycznej i intelektualnej.
Pojawiające się w tym wieku choroby powodują, że dotknięty nimi człowiek nie jest w stanie na dłuższą metę samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym i wymaga stałej pomocy, nawet przy najdrobniejszych czynnościach. Często pozostawienie osoby z demencją czy zespołem Alzheimera jest zwyczajnie niebezpieczne – brak pamięci i orientacji w czasoprzestrzeni może doprowadzić wręcz do tragedii.
Jeśli więc najbliższa rodzina absolutnie nie jest w stanie zapewnić całodobowej opieki starszemu człowiekowi, wówczas warto przemyśleć, czy dom opieki nie będzie tu mimo wszystko lepszym wyjściem niż zostawienie takiej osoby samej sobie.
Spokojna starość
Kolejną kwestią jest teoria, że dom opieki to miejsce, w którym pacjenci traktowani są bez szacunku, a warunki, w którym muszą żyć – wręcz karygodne i uwłaczające ich godności. Choć z pewnością są jeszcze instytucje kiepskie, źle prowadzone i łamiące wszelkie przepisy, normy i zasady, to ogromna większość takich placówek – zarówno prywatnych, jak i państwowych – funkcjonuje zupełnie prawidłowo. Czasy się zmieniają i dziś w wielu miejscach warunki pobytu są naprawdę komfortowe, a personel wykwalifikowany i znający realia pracy z osobami tym wieku.
Pensjonariusze są traktowani z życzliwością, a poza podstawowymi czynnościami pielęgnacyjno-higienicznymi mają zapewnianą często również rehabilitację, rozmaite zajęcia terapeutyczne, a nawet wycieczki czy wyjścia do miasta.
Wystarczy więc dokonać odpowiedniego wyboru placówki – jeśli jest zarejestrowana, działa w 100% legalnie, cieszy się dobrą opinią, wówczas istnieje duża szansa, ze wywiąże się dobrze z powierzonego zadania.
Wybór odpowiedniego domu opieki
Przed decyzją o umieszczeniu bliskiej osoby w konkretnym miejscu, trzeba z pewnością dokładnie sprawdzić panujące w nim warunki. Dobrze, jeśli dom opieki będzie położony w ciekawej okolicy (najlepiej niedaleko miejsca zamieszkania rodziny) i otoczony ogrodem, w którym można spędzać czas lub spacerować. Sypialnie powinny być jedno- lub dwuosobowe, funkcjonalne i wyposażone w oddzielne łazienki.
Pensjonariuszom musi być zapewniony dostęp nie tylko do podstawowych rzeczy, ale również do przedmiotów służących rozrywce, jak telewizor, radio, telefon, książki, artykuły papiernicze, czasopisma czy komputer z internetem. Trzeba pamiętać, że dom opieki staje się ich miejscem zamieszkania, dlatego muszą czuć się maksymalnie swobodnie, komfortowo i móc wypełniać swój wolny czas wedle własnych preferencji i zainteresowań.