Mężczyzno, zadbaj o siebie!

Panuje obiegowa opinia, nie do końca pozbawiona podstaw, że mężczyźni trochę mniej przejmują się swoim zdrowiem, niż kobiety. Wniosek taki wysnuwa się na podstawie tego, że panowie często do lekarza chodzą dopiero wtedy, gdy już zachorują lub mają poważniejsze dolegliwości. Oczywiście jest pewna grupa mężczyzn, którzy sami lub we współpracy z partnerką dbają o takie rzeczy jak zdrowe odżywianie, suplementacja czy ruch, to wciąż istnieje pewna grupa, która posiada w tym zakresie pewne zaległości. Dlatego zasadne jest pytanie jakie witaminy i minerały warto spożywać? A także bardziej ogólne – w jaki sposób dbać o siebie?

Zbilansowana dieta

Podstawową sprawą, o jaką powinien zadbać każdy mężczyzna, jest zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza odpowiednią ilość białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Wiadomo, że zapotrzebowanie kaloryczne u mężczyzn jest większe niż u kobiet – jednak jeżeli chcemy wyliczyć ile dokładnie kalorii potrzebujemy, to musimy wziąć pod uwagę swój wiek, wagę, wzrost oraz aktywność fizyczną. Równie ważne jest to, jaką mamy pracę – czy jest siedząca, stojąca czy może fizyczna.

To, że kalorie będą się nam zgadzać, może jednak nie wystarczyć. Ważne jest bowiem skąd bierzemy pokarm, czy jest on wartościowy. Trzeba szukać dobrych źródeł tłuszczy (awokado, olej kokosowy, orzechy), węglowodanów (brązowy ryż, makaron, kasze) oraz białka (chude mięso, dobrej jakości nabiał). Oprócz tego jeść dużo warzyw i owoców. Nie zapomnijmy o wyeliminowaniu napojów słodzonych, gotowych słodyczy, czy fast foodów. Oczywiście mały grzeszek raz na jakiś czas nie jest niczym złym.

Witaminy i minerały

Powyżej skupiliśmy się głównie na zbilansowanej diecie – ale nie będzie ona możliwa bez witamin i minerałów. Jednak jak wiemy, ciężko z samej diety uzyskać odpowiednie ilości, które zostaną przyswojone przez organizm. Dlatego warto się wspomóc suplementami. Ważne, by zawierały one takie witaminy i minerały jak: magnez, witaminę C, D, B2, B6 I B12, biotynę, kwas pantotenowy czy żelazo. Poza wzmacnianiem odporności, zapobieganiu anemii czy też usprawnieniu metabolizmu, pozwolą one na utrzymywanie odpowiedniego poziomu testosteronu. Przysłużą się temu produkty z dużą zawartością kwasów omega-3 , cynku czy selenu. Należy więc szukać takich witamin i minerałów, które będą dostarczać odpowiednią dawkę – zazwyczaj na opakowaniu znajdziemy dzienne zapotrzebowanie na te preparaty.

Wyeliminuj używki

Panowie korzystają z różnorodnych używek, takich jak papierosy czy alkohol. Niestety, wpływają one destruktywnie na zdrowie i najlepiej by było jak najszybciej się ich pozbyć. Aby rzucanie papierosów nie było zbyt drastyczne (bo będziemy odczuwać tzw. głód nikotynowy), można przerzucić się na elektroniczne papierosy, które dostarczą nam czego trzeba bez substancji smolistych. Już po kilku miesiącach odczujemy znaczną poprawę. Jeżeli chodzi o alkohol to ważne jest, aby go nie nadużywać. Wątroba po ostrzejszym weekendowym piciu potrzebuje nawet dwóch tygodni na regenerację – warto o tym pamiętać.

Nikt nie zadba o nas lepiej niż my sami. I choć może się to wydawać pracochłonne bądź niemożliwe, to warto usiąść i zastanowić się jak ulepszyć swoje życie i samopoczucie. Statystycznie mężczyźni żyją krócej niż kobiety – może to być spowodowane między innymi tym, że mniej przykładają się do walki o swoje zdrowie. Czas to zmienić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj