Definicja grupy krwi
Na powierzchni każdego erytrocytu czyli czerwonej krwinki występują określone zestawy antygenów .Cząsteczek odpowiedzialnych za odpowiedź układu odpornościowego. Antygeny najczęściej mają budowę białkową i odpowiedzialne są za zjawisko sklejania się ze sobą erytrocytów. Niezgodność dotycząca antygenów wiąże się z rekcją organizmu polegającą na wytwarzaniu przeciwciał.Warto podkreślić, że przynależność do danej grupy krwi jest niezmienna przez całe życie.
Układ ABO
Podział na grupy krwi jest związany z obecnością antygenów na czerwonych krwinkach krwi. Najważniejszy jest układ grup głównych czyli ABO. Obecność antygenu A lub B determinuje przynależność do jednej z czterech grup krwi, którymi są grupa:
- A
- B
- AB
- 0.
W przypadku przetoczenia grupy krwi z antygenami, których pacjent nie posiada następuje bardzo poważna poprzetoczeniowa, która może stanowić zagrożenie dla życia.
Układ Rh
Oprócz niezwykle istotnych antygenów A i B równie istotny jest antygen D. Jeśli jest on obecny we krwi to jest on określany jako Rh-dodatni, gdy natomiast nie występuje mówimy o Rh-ujemnym. Czynnik D jest obecny u 85% populacji ludzkiej. Jego występowanie nie jest w żaden sposób powiązane z obecnością antygenów A i B. Znajomość czynnika Rh jest szczególnie przydatna przy transfuzji krwi.