Gdy brzuch nie boli tylko w nocy

Czasem ból brzucha zaczyna się zaraz po przebudzeniu i dokucza cały dzień. To może być objaw poważnej choroby. Nie warto takiego bólu ignorować.

Przyczyn bólu brzucha może być wiele. Ból długotrwały może wynikać z poważnego schorzenia.

Boli, choć wydaje się, że nie ma powodu

Jeśli boli regularnie, wykonanie badań lekarskich jest niezbędne dla ustalenia, czy przyczyną nie jest choroba zagrażająca życiu. Zdarza się jednak, że chory uskarża się na brzuch, a wyniki badań nie wskazują na żadną organiczną przyczynę występowania dolegliwości. W endoskopii jelita wyglądają na zdrowe, a jednak choremu dokucza ból. Skąd się bierze?

Najczęściej jest to skutek występowania zaburzeń czynnościowych jelit. To choroba zdolna mocno uprzykrzyć życie. Jelita po prostu nie działają tak sprawnie, jak u człowieka zdrowego. Dlaczego? Dziś jeszcze nie wiadomo. Ale nie warto z tego powodu cierpieć.

Zespół jelita drażliwego

Poważne zaburzenia czynnościowe diagnozowane są często jako zespół jelita drażliwego (używa się też angielskiego skrótu: IBS). To choroba nieuleczalna, ale jej terapię trzeba podjąć, bo znacząco redukuje odczuwane dolegliwości. A tych jest wiele. Ból brzucha to tylko jeden z przykładów. Może zresztą mieć różne nasilenie, przejściowo ustępować. Z reguły jednak występuje codziennie. Dochodzą też zaburzenia rytmu wypróżnień: od ciężkich zaparć po biegunki. Do tego wzdęcia, zgaga, czasem nudności. Nasilenie objawów początkowo nie jest duże. Dlatego choć IBS ma nawet co piąta osoba w wieku 30-40 lat, to tylko 25% z nich w ogóle trafia do lekarza. Tymczasem prawidłowa terapia może przynieść znaczną ulgę. A jej brak? Z czasem IBS dalece zakłóca rytm życia. Chory rezygnuje nawet z pracy i życia towarzyskiego. Kolejnym krokiem bywa wtedy depresja. To może być bardzo groźne.

Poprawa jakości życia

Niektórzy lekarze stwierdzają, że źródłem bólu nie są zmiany organiczne w przewodzie pokarmowym – i nie traktują choroby czynnościowej z dostateczną powagą. Czasem wręcz jej nie diagnozują. Wielu przepisuje typowe leki ułatwiające transport pokarmu przez jelita. To pomaga, ale bóle nadal występują.

Badania kliniczne z udziałem chorych na zespół jelita drażliwego potwierdziły, że skuteczność w redukcji uciążliwych objawów wykazuje dość prosta substancja czynna: maślan sodu. Podawana w niezbędnej ochronnej otoczce trójglicerydowej (jak np. preparacie Intesta), reguluje pracę jelit na tyle skutecznie, że pacjenci odczuwają mniej dolegliwości. Po trzymiesięcznej terapii maślanem sodu chorzy na zespół jelita drażliwego deklarowali poprawę jakości życia. A to jest przecież kluczowe dla każdego, kto cierpi.

Bezpieczny sposób

Intesta z maślanem sodu to preparat bezpieczny i dlatego dostępny bez recepty. Może uzupełniać prowadzoną terapię zespołu jelita drażliwego. Wyreguluje pracę jelit także w szeregu innych zaburzeń. Po jego zastosowaniu powinny zniknąć dni z bólem brzucha odczuwanym od chwili przebudzenia i przez cały dzień. Intesta da szansę redukcji dolegliwości także w okresie oczekiwania na badania lekarskie, które przy regularnych bólach należy przeprowadzić. Jak wiemy, takie oczekiwanie w naszych realiach może trwać miesiącami. Nie warto wtedy niepotrzebnie cierpieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj