Przyczyny zaparć
Zaparcia należą do najpopularniejszych zarazem najmniej przyjemnych dolegliwości. Polegają na zaleganiu treści pokarmowej w jelicie grubym, wskutek czego stolec staje się twardszy, a wypróżnienie staje się trudniejsze. Przyczyn zaparć jest wiele. Mogą mieć związek z nieprawidłową, ubogą w błonnik dietą, stresującym trybem życia, lub chorobą-cukrzycą lub niedoczynnością tarczycy.
Domowy sposób na zaparcia
Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na zaparcia zalicza się picie dużych ilości wody, która pobudza układ pokarmowy do działania i zmiękcza stolec, dzięki czemu wypróżnianie staje się łatwiejsze. Warto wyrobić sobie nawyk picia dużych ilości wody. Należy również jeść produkty bogate w błonnik takie jak; pieczywo pełnoziarniste, kasze, otręby, śliwki oraz jabłka. W walce z zaparciami przydatne jest także spożywanie kleika z siemienia lnianego. Ułatwia on trawienie i wypróżnianie oraz obniża poziom cholesterolu. By go przygotować, należy 2-3 łyżki siemienia zalać szklanką przegotowanej ciepłej wody i odstawić na parę godzin. Tak przygotowany kleik należy odcedzić. Warto też polecić ćwiczenie brzuszków, nie tylko wzmacniają mięśnie biorące udział w procesie defekacji, ale również poruszają treść jelitową, przez co wypróżnianie staje się łatwiejsze.
Zaparcia są uciążliwą dolegliwością, na szczęście istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się ich. Najskuteczniejsza i najbardziej pomocna jest zmiana sposobu odżywiania się.