Czy jestem skazany na okulary?

Wady wzroku najczęściej mają podłoże genetyczne. Jeżeli mają je rodzice, istnieje duże prawdopodobieństwo że odziedziczą je również dzieci. Zdarza się jednak, że pojawiają się wskutek na przykład zbyt długiego przesiadywania przez ekranem komputera czy telewizora. Laserowa korekcja wzroku jest nowoczesną i bezpieczną techniką ich usuwania. Czym charakteryzują różne laserowe metody usuwania wad wzroku? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Wavefront

Wavefront to technika indywidualna, stosowana coraz częściej do usuwania dużych oraz skomplikowanych wad wzroku. Jej dobór polega na dokładnym badaniu wady oraz budowy oka pacjenta. Wtedy możliwe jest wybranie właściwej metody, dzięki której będzie możliwe dokładne i bezpieczne usunięcie danej wady.

Dzięki Wavefront można skorygować krótkowzroczność do -12 dioptrii, dalekowzroczność do +6 dioptrii, astygmatyzm do 6 dioptrii oraz różne połączenia astygmatyzmu z innymi wadami wzroku.

EBK

EBK jest metodą pozwalającą na usunięcie niewielkich wad wzroku. W przypadku pacjentów z krótkowzrocznością nie może być wyższa niż -7 dioptrii, a u cierpiących na astygmatyzm 3 dioptrii. Metoda ta nie jest często stosowana u dalekowzrocznych pacjentów, gdyż nie usuwa skutecznie tej wady.

Technika EBK polega na podaniu kropli znieczulających. Następnie nabłonek jest usuwany z rogówki za pomocą jednorazowego urządzenia. Pozwala to na jego delikatne usunięcie bez dalszej ingerencji w głębsze warstwy rogówki, która ma zdolność do samodzielnego odbudowania. Po skończonym zabiegu na oko poddane zabiegowi nakładana jest opatrunkowa soczewka – należy ją nosić przez 3 dni.

ReLEx smile

ReLEx smile jest jedną z najbardziej innowacyjnych laserowych metod korekcji wad wzroku. Do jej przeprowadzenia jest używany wyłącznie laser femtosekundowy. Zabieg ten jest dzięki temu mniej inwazyjny, a proces rekonwalescencji jest o wiele krótszy. W przypadku tej metody wycina się warstwę rogówki, tzw. soczeweczkę. Nie jest konieczne odcinanie płatka rogówki, gdyż usuwa się wcześniej wspomnianą warstwę przez nacięcie 4 mm.

Zabieg trwa parę minut, a prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych jest mniejsze niż w przypadku innych metod laserowej korekcji. Przede wszystkim pacjentom nie doskwiera zespół suchego oka. ReLEx smile umożliwia usunięcie krótkowzroczności do -10 dioptrii i astygmatyzmu do 5 dioptrii.

FemtoLASIK

FemtoLASIK jest polecany przy krótkowzroczności do -10 dioptrii, przy dalekowzroczności do +6 dioptrii i przy astygmatyzmie do 6 dioptrii. Zabieg ten polega na podaniu kropli znieczulających, laserowym odcięciu płatka rogówki (zachowując jednak połączenie z pozostałą częścią), a następnie jego odchyleniu za pomocą lasera excimerowego i usunięciu wady przez wysyłane impulsy przez laser. Po zabiegu, na odcięty płatek rogówki wraca na swoje miejsce, a na oko jest zakładany opatrunek.

Lasek

Kiedy u pacjenta z jakiegoś powodu nie można zastosować techniki FemtoLASIK, okuliści stosują metodą LASEK. W porównaniu do wyżej opisanej metody, w przypadku tej nabłonek rogówki nie jest odcinany laserem, a alkoholem. Metoda nie sprawdza się jednak u osób z bardzo dużymi wadami wzroku.

Laserowe metody usuwania wad wzroku są skuteczne i bezpieczne, kiedy dobiera się je odpowiednio do danej wady wzroku.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj