Astygmatyzm – czym właściwie jest i jak go leczyć?

Dobry, zdrowy wzrok to bardzo ważny aspekt codziennego życia. Dbanie o oczy to ważna czynność zapewniająca komfort wykonywania codziennych zadań. Jednak nie wszyscy ludzie mogą szczycić się dobrym wzrokiem, a jego zaburzenia wywołane są uwarunkowaniami genetycznymi wrodzonymi lub nabytymi – często niezależnymi od postępowania. Znanym, popularnym i uciążliwym zaburzeniem jest astygmatyzm. Czym jest wada astygmatyzmu? Jak się objawia? Jak leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm – czym jest i jak się objawia.

Astygmatyzm to wada wzroku, która może powodować niewyraźne i nieostre widzenie. Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Dodatkowymi dolegliwościami towarzyszącymi zaburzeniu jest krótkowzroczność lub nadwzroczność. O astygmatyzmie można mówić wtedy, gdy z medycznego punktu widzenia, rogówka lub soczewka nie zachowują równej, gładkiej, a przede wszystkim regularnej i kulistej powierzchni. U osób ze schorzenie elementy te kształtem przypominają piłkę do rugby. Taki kształt oka i jego elementów powoduje rozproszenie wpadającego do oka światła, przez co widziany obraz staje się nieostry i rozmyty.

Astygmatyzm – leczenie.

Leczenie astygmatyzmu wymaga podjęcia zabiegu laserowego lub chirurgicznego. Podjęte działania mają za zadanie naprawić kształt rogówki lub soczewki, jak również zniwelować zaburzenia.

Osoby, u których wykonanie tego rodzaju zabiegu jest niemożliwe, powinny używać dobrze dobranych okularów lub soczewek, wspomagających dobre widzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj