Kolonoskopia – sprawdź, co warto wiedzieć o tym badaniu

Kolonoskopia to badanie, którego obawia się wiele osób. Jest kojarzone z bólem i niezbyt przyjemnym uczuciem parcia na jelito. Mimo wszystko badanie to jest bardzo przydatne w diagnostyce chorób związanych z jelitem grubym.

Przebieg kolonoskopii

Badanie to wykonywane jest przy użyciu endoskopu. Przez odbyt do jelita pacjenta wprowadzania jest giętka rurka. Jest ona zakończona małą kamerką i źródłem światła, które umożliwiają dokładnie obejrzenie wnętrze jelita. Dodatkowo najczęściej posiada ona specjalny kanał. Dzięki niemu możliwe jest wprowadzenie do jelita narzędzia niezbędnego do pobrania wycinka do późniejszych badań. Najczęściej badanie jest wykonywane w znieczuleniu. Nie oznacza to jednak, że pacjent nie będzie odczuwał dyskomfortu. Nieprzyjemne uczucie będzie mu towarzyszyło podczas poruszania się endoskopu. Warto pamiętać, że do kolonoskopii należy się odpowiednio przygotować. Najczęściej zaleca się unikania produktów z ziarnami na około tydzień przed wykonaniem badania. Z diety na ten czas należy takie wykluczyć buraki. Na trzy dni przed badaniem najlepiej będzie przyjmować jedynie płynne posiłki. Na dwadzieścia cztery godziny przed kolonoskopią pacjent powinien przyjąć środki przeczyszczające.

Kiedy ją wykonać?

Kolonoskopię zazwyczaj zaleca się osobom, u których istnieje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, ale nie tylko. W przypadku, gdy pacjent skarży się na częste biegunki lub zaparcia lekarz często kieruje go właśnie na to badanie. Wszelkiego rodzaju choroby zapalne jelita a nawet polipy czy niedokrwistość związana z niedoborem żelaza w organizmie również są wskazaniami do kolonoskopii. Badanie to może zlecić proktolog. Warszawa na swojej mapie ma sporą ilość przychodni, w których znajdziemy tego lekarza tej specjalności. Zajmuje się on głównie leczeniem chorób związanych z jelitem grubym.

Po kolonoskopii niekiedy występują objawy niepożądane. Ból brzucha, krwawienia i gazy to tylko niektóre z nich. Najczęściej dość szybko ustępują. Jeśli jednak będą utrzymywały się przez kilka dni, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Wizyta u specjalisty na NFZ może wiązać się z długimi kolejkami. Szybszą pomoc oferuje przychodnia prywatna. Warszawa daje nam możliwość odwiedzenia CMP MED, placówki doskonale wyposażonej i zatrudniającej świetnych specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj