Gastroenterolog – czym się zajmuje i kiedy skorzystać z jego pomocy?

Gastroenterolog, większości znany bardziej jako gastrolog, to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób układu pokarmowego, gruczołów trawiennych oraz dróg żółciowych. Do najczęstszych schorzeń, z którymi udajemy się do gastrologa nalezą wrzody, zgaga lub problemy z trawieniem. Gastrolog zajmuje się jednak również leczeniem znacznie poważniejszych chorób, między innymi nowotworów występujących w obrębie układu pokarmowego.

Jakie choroby leczy gastroenterolog?

Gastroenterologia to dziedzina medycyna skupiająca się na diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu pokarmowego. Problemy tego typu są coraz bardziej powszechne w naszym społeczeństwie. Wynika to między innymi z niezdrowego trybu życia – stosowania ciężkostrawnej i nieprawidłowej diety, brakiem aktywności fizycznej oraz stresem. Do gabinetu gastrologa najczęściej trafiają pacjenci cierpiący z powodu zaburzeń trawienia, wrzodów żołądka i dwunastnicy, zgagi lub jej przewlekłej postaci – choroby refluksowej. Inne schorzenia leczone przez specjalistów w zakresie gastroenterologii to choroba Leśniewskiego – Crohna (dysfunkcja jelit), zapalenia żołądka, trzustki lub dróg żółciowych, a także kamica żółciowa. Niestety do chorób diagnozowanych coraz częściej przez gastrologów należy nowotwór jelita grubego.

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u gastrologa?

Przemijające problemy trawienne występują niemal u każdego, dlatego bardzo wiele osób lekceważy objawy, które mogą świadczyć o poważnej chorobie. Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle żołądka lub wątroby, wzdęcia, biegunki, zaparcia, utrata apetytu, pieczenie w przełyku utrzymują się przez dłuższy czas lub często powtarzają koniecznie należy udać się do gastroenterologa. Istotnymi symptomami świadczącymi o problemach gastrologicznych są również utrata wagi (zwłaszcza jeśli nastąpiła gwałtownie) oraz krew lub śluz w stolcu.

Jak wygląda diagnostyka gastrologiczna?

Leczenie gastrologiczne rozpoczyna się od wizyty w gabinecie lekarza tej specjalności. W jej trakcie gastroenterolog przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący dolegliwości, na które cierpi, dzięki czemu możliwe jest postawienie wstępnej diagnozy. Jeśli istnieje taka konieczność gastrolog zleca dodatkowe badania, których rodzaj zależy przede wszystkim od konkretnego przypadku. W diagnostyce chorób gastrologicznych do najczęstszych badań należą USG, RTG z kontrastem, gastroskopia (badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka) oraz kolonoskopia (badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego – odbytnicy, jelita grubego).

Dowiedz się więcej na https://www.emc-sa.pl/uslugi/gastroenterologia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj